Klimakonwektory. Czym są i jak działają ?

W naszych realizacjach często je stosujemy gdyż przy współpracy z pompami ciepła rozwiązują nam dwa problemy.

1.KONSTRUKCJA Klimakonwektor posiada w sobie wymiennik ciepła i wentylator. Czynnik przepływający przez wymiennik, podobnie skonstruowany jak wymiennik w klimatyzatorze rozgrzewa jego powierzchnię lub schładza a wentylator wymusza przepływ powietrza przez jego przekrój.

 

2. OGRZEWANIE Klimakonwektory w przeciwieństwie do zwykłych grzejników nie potrzebują być zasilane wodą o wysokiej temperaturze. Parametr 35C w zupełności wystarcza do ogrzania pomieszczenia nawet do temperatury 28C. Wbudowany sterownik elektroniczny steruje pracą wentylatora i zaworu regulacyjnego dopuszczającego czynnik (woda w układzie grzewczym) do wymiennika. Sprawia to że nastawiona wartość temperatury jest dokładnie utrzymywana a pomieszczenie nie jest przechłodzone ani przegrzane. Po osiągnięciu wartości zadanej wentylator jest wyłączany.
3. CHŁODZENIE W ten sam sposób jest rozwiązywany proces chłodzenia. Co ciekawe do tego nie jest potrzebna druga instalacja. Nasze pompy ciepła w zimie ogrzewają budynek a w lecie go chłodzą. Pompa ciepła jest w zasadzie agregatem wody lodowej i w lecie można ją przełączyć na tryb chłodzenia i zacznie wytwarzać wodę o temperaturze 6C. Oczywiście zimnej wody nie puszczamy na system ogrzewania podłogowego. Dlaczego ? Dlatego że po pierwsze jest to dyskomfort (zimna podłoga) a po drugie i to ważniejsze może nastąpić kondensacja pary wodnej na zimnej powierzchni. Przy klimakonwektorach w trybie chłodzenia musimy pamiętać że będzie się na powierzchni jego wymiennika kondensować para wodna i w związku z tym musimy do niego podłączyć układ odprowadzenia skroplin jak z tradycyjnego klimatyzatora.
4. ZASTOSOWANIE Klimakonwektorami możemy zastąpić każdy zwykły grzejnik. Nasza firma stosuje takie rozwiązania podczas termomodernizacji budynków gdzie zamieniamy tradycyjne źródła ciepła na pompy ciepła a nasi klienci chcieli by pompę ciepła wykorzystać dodatkowo w okresie letnim w celu klimatyzowania domu.
5. RODZAJE Klimakonwektory mają róże budowy i zastosowanie. Mogą być w wersji montowanej przy podłodze, na ścianie (naścienne) , w suficie – kasetonowe oraz kanałowe do całkowitej zabudowy nad sufitem a nawiew jest rozprowadzany za pomocą kanałów nawiewnych.
6. CENA Ceny klimakonwektorów są uzależnione od ich wielkości a także od dodatkowego doposażenia. Klimakonwektor który często zamieniamy z grzejnikami, kompletny ze sterownikiem i zaworem to koszt ok 2500PLN. Moc jego grzewcza to ok 3,5kW. Czy to dużo czy mało ? Dla porównania grzejnik o takiej mocy grzewczej zasilany parametrem 45C to koszt ok 2000PLN a jego gabaryty to wysokość 60cm a długość nawet ponad 2m. Mało komu coś takiego na ścianie się podoba. Druga sprawa że za pozostałą różnicę 500PLN nie kupimy klimatyzatora split a o kosztach montażu nie wspominając. Poza tym nawet gdyby, to agregat zewnętrzny tego splita trzeba gdzieś powiesić na elewacji na zewnątrz. Pompa ciepła zainstalowana dla całego domu rozwiązuje problem dodatkowych inwestycji w system klimatyzacyjny.
7. ZALETY I WADY Zaletą jest na pewno wysoka sprawność grzewcza przy niskim parametrze zasilania a i możliwość chłodzenia wykorzystując tą samą (starą) instalację w domu. Wadą niektórzy mogą uważać fakt że jednak w środku pracuje wentylator. Mamy także klimakonwektory, które nie wymagają pracy wentylatora. Dobrej klasy urządzenia mają wentylatory w wykonaniu INVERTEROWYM (płynna regulacja obrotów) a my dobieramy je tak żeby pełna wydajność grzewcza lub chłodnicza była zapewniona już na najniższym biegu. Klimakonwektor tak dobrany jest praktycznie nie słyszalny. Ważne jest też żeby pilnować czystości filtrów powietrza bo zakurzone sprawiają że przepływ powietrza jest tłumiony a co się z tym wiąże – praca głośniejsza.

GALERIA