Dla wielu osób pompa ciepła to abstrakcyjne urządzenie które podobno działa ale do końca nie wiadomo jak.
Czym jest pompa ciepła ?
To nic innego jak duży układ chłodniczy ale zaprojektowany do ogrzewania pomieszczeń a nie do ich chłodzenia. Możemy ją rozpatrzyć na przykładzie lodówki którą każdy ma w swoim domu. W środku utrzymujemy temperaturę ok +5˚C a w zamrażarce ok -20˚C. Proszę zwrócić uwagę że temperatura na wymienniku zewnętrznym z tyłu lodówki jest dosyć wysoka – czasem jest nawet gorący.
To skąd to ciepło skoro nic się w środku nie pali a lodówka nie ma grzałek elektrycznych?
Jest to układ termodynamiczny który przetłacza ciepło ze środowiska o temperaturze niższej do środowiska o temperaturze wyższej.
Rozwój technologii sprawił że pompy ciepła powietrze-woda mogą bez problemu działać nawet do temperatury -25˚C. Mamy realizacje gdzie zastępują stare kotły węglowe a parametr wody wyjściowej osiąga nawet 80˚C i to bez pomocy grzałek elektrycznych.
Powietrzne pompy ciepła nie wymagają odwiertów i mogą być zastosowane nawet w mieszkaniach.
Koszty eksploatacji.
W październiku 2016 w Dobroszycach zainstalowaliśmy pompę ciepła powietrze-woda w zastępstwie za piec na ekogroszek. Koszty eksploatacji przez rok wyniosły 2100 PLN ( to koszt energii elektrycznej – dokładnie 4365 kWh w dniu 1 października 2017)
Oczywiście mamy więcej tego typu realizacji na terenie Dolnego Śląska i nie tylko.
Biorąc pod uwagę możliwości dofinansowań do instalacji do pomp ciepła stają się one interesującą alternatywą dla innych źródeł ciepła w tym instalacji gazowej , na olej opałowy, ekogroszek czy drewno.
Pompa ciepła tylko z ogrzewaniem podłogowym.
Staramy się obalać ten mit. Pompa nie musi współpracować tylko z niskotemperaturowym systemem ogrzewania podłogowego. Skoro potrafi podać parametr wyższy niż 35˚C-40˚C to logiczne że może też zasilać ogrzewanie grzejnikowe a także mieszane.
W ciągu ostatnich lat dokonaliśmy wielu modernizacji domów polegających na montażu pomp ciepła powietrze-woda w domach wcześniej zasilanych np. olejem opałowym czy węglem bez ingerencji w system grzewczy budynku.
Nasze realizacje wskazują że pompy ciepła mogą śmiało zastąpić piece węglowe w domach poniemieckich. Zapewniają ciepło jak i ciepłą wodę użytkową.
Koszty inwestycji.
Koszty inwestycji rozpatrujemy indywidualnie. Wartość pompy jest uzależniona od wielkości domu, jego izolacji – czyli zapotrzebowania cieplnego.