Pompa ciepła do wody CWU.
Zaopatrzenie w ciepła wodę CWU poza sezonem grzewczym w domach które mają kotły stałopalne dla użytkownika staje się problematyczne. Zastosowanie grzałek w bojlerach nie raz jest drogim rozwiązaniem eksploatacyjnym szczególnie gdy trzeba wytworzyć dużą ilość ciepłej wody.
Doskonałym rozwiązaniem stają się pompy ciepła powietrze woda do wody CWU.
- Budowa
Pompa ciepła do wody CWU jest to w zasadzie zbiornik wody CWU wyposażony dodatkowo w agregat chłodniczy, który w tym wypadku spełnia rolę pompy ciepła.
Agregat czerpie ciepło z powietrza z zewnątrz ( z poza budynku) bądź z otoczenia pompy ciepła w kotłowni, garażu i odbiera ciepło powietrza na parowniku a następnie poprzez układ chłodniczy przekazuje je na skraplacz ( wężownicę na zbiorniku, która uzyskuje wysoką temperaturę) który oddaje je do wody użytkowej. Tyle w telegraficznym skrócie.
- Zastosowanie
W zasadzie możną ją stosować w każdym przypadku. Doskonale sprawdza się w poza sezonem grzewczym gdy piec przestaje pracować a także w sezonie zimowym gdyż temperatura zasysanego powierza na parownik może spaść nawet do -7C. Sprawia to że nawet jak piec wygaśnie to pompa ciepła i tak zadba o ciepłą wodę CWU a przecież temperatura w kotłowni czy garażu gdzie są umieszczane pompy nie spada do tak niskich temperatur. W lecie aby wytworzyć wodę CWU użytkownik musi ciągle w nim palić lub jak pisaliśmy na wstępie zastosować podgrzewanie elektryczne w zbiorniku CWU.
Pompa ciepła w tym wypadku przejmuje rolę pieca i wytwarza wodę CWU o wiele taniej niż grzałka elektryczna i co ważne – nie musimy przy niej pracować dokładając czy dosypując paliwa do pieca. Pompa ciepła utrzymuje automatycznie temperaturę zadaną w zbiorniku bez konieczności kontroli ze strony użytkownika. Wyposażenie w dodatkową wężownicę wodną podpiętą do pieca CO sprawia że w okresie zimowym staje się zwykłym zbiornikiem wody CWU a automatyka sterująca po wykryciu temperatury zadanej w zbiorniku uzyskanej przez piec nie załączy pompy ciepła do pracy.
Identycznie w drugą stronę – w przypadku wygaśnięcia pieca i spadku temperatury w zbiorniku urządzenie automatycznie się załączy w celu dogrzania wody CWU do zadanej temperatury.
W skrócie
– Palimy w piecu , piec dogrzewa zbiornik wody w pompie – agregat pompy nie pracuje
– piec przestaje pracować – pompa przejmuje automatycznie wytwarzanie ciepłej wody.
Koszty eksploatacji ? W zależności od wielkości rodziny od 50 PLN do 100 PLN miesięcznie.
Pojemności zbiorników ? 80 litrów , 120 litrów , 200 litrów , 270 litrów.
Koszty urządzeń ? Zaczynają się od 4000 PLN a kończą na 9000 PLN.
Biorąc pod uwagę koszty instalacji systemu solarnego pompy ciepła do wody CWU są dla nich doskonałą alternatywą. Pompa ciepła do wody CWU nie potrzebuje słońca do pracy a wystarczy jej miejsce w kotłowni gdzie temperatura nie spadnie poniżej -7C. W przeciwieństwie do solarów może pracować cały rok i w każdych warunkach pogodowych gdyż jest od nich niezależna.